Ekonomi

ABD’li yatırımcı Rogers: Dolar, dünyanın önde gelen para birimi statüsünü kaybediyor

Sputnik’e konuşan Rogers şunları söyledi: “ABD tarihin en borçlu ülkesi haline geldiği için insanlar dolardan vazgeçmeye başlıyor. Pek çok insan bu para birimini kullanmak isteyip istemediğini merak ediyor çünkü doların gelecekte sorunları olabilir.”ifadelerini kullandı.

Uluslararası para biriminin tamamen tarafsız bir statüye sahip olması gerektiğini hatırlatan Rogers, “ Her insan, her amaç, her şey bu para biriminden faydalanabilmelidir. Ama şu anda Washington oyunun kurallarını değiştiriyor ve size kızarlarsa sizi alt edebilirler.”söz konusu.

Bugün ABD’ye dost ülkelerin bile benzer yaptırımlara maruz kalma ihtimalini kabul ettiğini dile getiren yatırımcı, ” Bu nedenle, şimdi ABD’nin birçok arkadaşı dolar ile rekabet edebilecek bir şey arıyor. Bu süreç hızlanıyor çünkü birçok ABD’li ortak, başlarına bir şey gelebileceğinden endişe ediyor.”yorumunu yaptı.

Şu anda doların yerini alabilecek veya en azından onunla rekabet edebilecek bir para biriminin bulunmadığına dikkat çeken Rogers, Çin para birimi olan yuan’ın tamamen konvertibl bir para birimi olmadığını hatırlattı ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Doların yerini hangi para biriminin alacağını bilmiyorum ama dünya hareket ediyor. ABD’nin birçok dostu dolarla rekabet edecek ve sonunda doların yerini alacak bir şeyler bulmaya çalışıyor. Bu olacak. Her zaman olmuştur. Ve ABD’nin zamanı sona erecek. Aynı şey dolar için de geçerli olacak.”

sincik-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu