Ekonomi

Biden: Elon Musk’ın yabancı ülkelerle iş birliği araştırılabilir

ABD Lideri Joe Biden, Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi Elon Musk’ın öteki ülkelerle iş birliğinin ve teknik bağlantılarının incelenmeye bedel olduğunu belirtti.

ABD’de 8 Kasım’da yapılan orta seçimler hakkında konuşan Biden’a, Musk’ın ABD ulusal güvenliğine tehdit olup olmadığı ve Twitter’ı yabancı hükümetlerle ortak satın almasının Washington tarafından incelenip incelenmeyeceği soruldu.

Biden, “Elon Musk’ın öbür ülkelerle iş birliği ve teknik bağlantılarının incelenmeye bedel olduğunu düşünüyorum. Uygunsuz bir şey yapıp yapmadığından bahsetmiyorum, sadece mevzuyu araştırılmaya kıymet bulduğumu söylüyorum.” karşılığını verdi.

Musk, 28 Ekim’de Twitter’ı 44 milyar dolara satın aldığını ve sürecin tamamlandığını duyurmuştu. Satın alma sürecinde yabancı ülkelerin de bulunduğu ve Suudi Arabistan varlık fonunun da sürece dahil olduğu belirtilmişti.

Öte yandan, Musk’ın ardından Twitter’ın en büyük hissedarının Suudi Arabistan Kraliyet Holding Şirketi ve Suudi Prens Velid bin Talal’ın Özel Ofisi olması dikkati çekmişti. Velid bin Talal’ın yöneticisi olduğu varlık fonu, Kraliyet Holding Şirketinin yüzde 17 payını elinde bulunduruyor.

Twitter payları üzerindeki tartışmalar

Washington Post gazetesi, geçen hafta ABD Hazine Bakanlığındaki yetkililerle irtibata geçtiklerini belirtmişti. Yetkililere, Twitter’ın yeni yönetim yapısı ve Musk’ın yabancı yatırımcılarla yapmış olabileceği bilinmeyen mutabakatlar hakkında sorular yöneltildiği kaydedilmişti.

Washington Post, Velid bin Talal’ın, Katar varlık fonu alt kuruluşunun ve Çin merkezli kripto para şirketi Binance’nin Twitter’da yatırımları olduğunu söz etmişti. Bu yatırımların ferdî bilgilere erişim noktasında bir yarar sağlayıp sağlayamayacağı ise tartışma konusu haline gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu