Haber

BM Genel Sekreteri Guterres: Gazze çocuklar için mezarlığa dönüşüyor

– BM Genel Sekreteri Guterres: “Gazze çocuklar için mezarlığa dönüşüyor”

“Örgütümüzün tarihinde benzer bir zamana kıyasla daha fazla Birleşmiş Milletler personeli öldürüldü.”

NEW YORK – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Gazze çocuklar için bir mezarlığa dönüşüyor. Her gün yüzlerce kız ve erkek çocuğunun öldürüldüğü veya yaralandığı bildiriliyor” dedi ve “Dünyaya kıyasla daha fazla Birleşmiş Milletler personeli öldürüldü” dedi. kuruluşumuzun tarihinde benzer dönemler.”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD’nin New York kentindeki BM Genel Merkezi’nde İsrail’in Gazze’ye yönelik baskınlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Guterres, Gazze Şeridi’ndeki durumun insani bir krizden daha fazlası olduğunu belirterek, bunun insani bir kriz olduğunu vurguladı. Guterres bizi, Gazze Şeridi’ndeki 2,7 milyon insana yardım etmek amacıyla BM ve ortakları tarafından başlatılan 1,2 milyar dolarlık insani yardım kampanyasına destek olmaya davet etti. İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların bölgeye yayılmasından duyduğu endişeyi dile getiren Guterres, “Doğu Kudüs’ün de aralarında bulunduğu işgal altındaki Batı Şeria kaynama noktasındadır.”

“Her gün yüzlerce kız ve erkek çocuğunun öldürüldüğü veya yaralandığı bildiriliyor.”

Guterres, Gazze Şeridi’nde yaşanan felaketin insani ateşkes ihtiyacını her geçen saat daha acil hale getirdiğini, sivillerin korunmasının her şeyden daha değerli olduğunu vurgulayarak, “Gazze çocuklar için mezarlığa dönüşüyor. her gün yüzlerce kız ve erkek çocuğunun öldürüldüğünü veya yaralandığını bildirdi.”

“En az 30 yıl içinde herhangi bir çatışmada öldürülenlerden daha fazla gazeteci öldürüldü.”

Çatışmalarda öldürülen gazetecilere ve BM çalışanlarına değinen Guterres, “Dört haftalık dönemde, en az 30 yıl içinde herhangi bir çatışmada öldürülen gazeteci sayısından daha fazla gazetecinin öldürüldüğü bildiriliyor. Daha fazla Birleşmiş Milletler personeli öldürüldü.” Örgütümüzün tarihindeki benzer dönemlerle karşılaştırıldığında öldürülenlerin sayısı.”

“İhtiyaç okyanusunda bir damla yardım”

BM ve ortaklarının başlattığı davetin, Gazze Şeridi’ndeki nüfusun tamamına ve Doğu Kudüs dahil Batı Şeria’daki yarım milyon Filistinliye yardım sağlayacağını belirten Guterres, Mısır’dan Gazze Şeridi’ne geçen insani yardımların, Suriye üzerinden geçtiğini söyledi. Refah Sınır Kapısı “ihtiyaç okyanusunda bir damla yardım”dır. Öyle olduğunu belirtti.

“Yakıt olmazsa kuvözdeki yeni doğan bebekler ve yaşam desteğindeki hastalar ölecek.”

Çatışmaların başlamasından bir gün önce 500 yardım tırının Gazze Şeridi’ne girdiğini hatırlatan Guterres, son iki hafta içinde Gazze Şeridi’ne 400 yardım tırının geçiş yaptığını ve en çok ihtiyaç duyulan akaryakıtın bu yardım tırlarında bulunmadığını belirtti. Gazze Şeridi’ndeki yakıt krizine değinen Guterres, “Yakıt olmazsa kuvözdeki yeni doğan bebekler ve yaşam destek ünitesindeki hastalar ölecek. Su pompalanamıyor veya arıtılmıyor. Yakında kanalizasyon sokaklara fışkırmaya başlayabilir ve hastalıkların yayılmasına neden olabilir” daha öte.”

“Kimse güvende değil”

Guterres, acil insani ateşkes, tüm tarafların uluslararası insani hukuka saygı duyması ve Gazze Şeridi’nde Hamas tarafından tutulan tüm İsrailli rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması çağrısını yineledi. Sivillerin, hastanelerin, BM tesislerinin, barınakların ve okulların korunması gerektiğini bir kez daha hatırlatan Guterres, “İsrail Savunma Kuvvetleri, kara operasyonları ve devam eden operasyonlarla sivilleri, hastaneleri, mülteci kamplarını, camileri, kiliseleri ve barınaklar dahil BM tesislerini vuruyor. “Kimse güvende değil” dedi.

İnsani yardımın Gazze Şeridi’ne güvenli, hızlı ve ihtiyaç duyulan ölçekte ulaşması gerektiğini vurgulayan Guterres, yardımların Gazze Şeridi’ndeki ihtiyaç sahibi tüm insanlara ulaştırılması için sınırsız erişim ve sivillerin canlı kalkan olarak kullanılmaması çağrısında bulundu. Çatışmalar nedeniyle Yahudi karşıtlığının ve Müslüman karşıtlığının arttığını belirten Guterres, nefret dolu söylemlerin ve provokatif eylemlerin durdurulması gerektiğini vurgulayarak, dünyanın birçok yerindeki Yahudi ve Müslüman topluluklarının kaygılı olduğunu belirtti. kişisel güvenlikleri ve güvenlikleri hakkında.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı’nın Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere yardım ederken hayatını kaybeden 89 çalışanının kaybından üzüntü duyduğunu belirten Guterres, “Bu meslektaşlarımızın çoğu, aralarında öğretmenler, okul müdürleri, doktorlar da var. , mühendisler, korumalar ve destek personeli, “Aile üyeleriyle birlikte öldürüldü” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu