Haber

Cemevleri için yeni kanun

Cemevleri için imar planlarında yer ayrılmasını da kapsayan düzenlemeler içeren ‘Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. TBMM’de 16 Kasım’da kabul edilen 7421 sayılı ‘Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Kanun’da yer alan kimi düzenlemeler şöyle: “Belediyelerin, imar planlarını yaparken bölgenin koşulları ve gereksinimlerini göz önüne alarak cemevlerine yer ayrılması ve cemevi yapılabilmesi için de kaymakam yahut validen müsaade alınması gerekecek. Büyükşehir belediyeleri, belediyeler ve ilçe belediyelerinin cemevlerinin imal, bakım ve tamiratını yapmasının ve materyal takviyesi sağlamasının önü açılıyor. Vilayet özel yönetimlerinin; vilayet sonları içinde mabetler, kültür ve tabiat varlıkları, tarihi doku ve kent tarihi bakımından ehemmiyet taşıyan yerler ile cemevlerinin üretim, bakım ve tamiratını yapabilmesi düzenleniyor. Kanunla, belediye ve bağlı kuruluşlar tarafından verilen indirimli yahut fiyatsız içme ve kullanma suyu imkanının, cemevlerine de tanınmasına ait düzenleme yer alıyor.

Yasayla, cemevlerinin aydınlatma sarfiyatları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından karşılanacak. Belediyeler, cemevlerinin içme ve kullanma suyu gereksinimlerini indirimli yahut fiyatsız olarak verebilecek. Ayrıyeten bakım, tamir ve gereç dayanağı verebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu