Ekonomi

Elon Musk, Rekabet Kurulu’ndan yetkisiz devralma nedeniyle para cezasına çarptırıldı

Twitter’ın sahibi Elon Musk, Rekabet Kurulu’nun izni olmadan Twitter Inc.’in tek kontrolünü ele geçirme sürecini yürüttüğü için Türkiye’deki brüt gelirinin binde biri kadar para cezasına çarptırıldı.

Rekabet Kurulu, Twitter’ın tek kontrolünün SpaceX ve Twitter sahibi Elon Musk tarafından devralınması sürecinin 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 11. maddesi uyarınca resen incelemesini sonuçlandırdı.

Buna göre Kurul, işlemin 4054 sayılı Kanun’un 7’nci maddesi ve bu hususa istinaden yayımlanan 2010/4 sayılı Rekabet Kurulu’ndan İzin Gerektiren Birleşme ve Devralmalara İlişkin Tebliğ kapsamında izne tabi olduğuna karar verdi.

Kurul, süreç sonucunda aktif rekabeti önemli ölçüde azaltmak söz konusu olmadığı için sürece izin verilmesine de karar verdi.

Ayrıca Kurul, söz konusu işlemin Rekabet Kurulu’nun izni olmadan yürütüldüğü için devralan konumunda bulunan Elon Musk’a da “İzne tabi birleşme ve devralmalar” ibaresi gereğince teşekkür etti. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 16. maddesi. 2022 yılı için Türkiye’de elde edilen gayri safi gelirin binde biri oranında idari para cezası verilmesine karar verdi. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu