Ekonomi

FTX’in ağır kripto satış planı piyasayı endişelendiriyor

Investing.com – İflas eden kripto borsası FTX’in tasfiye planlarının bir parçası olarak büyük miktarlarda varlık satmaya karar vermesi nedeniyle kripto para piyasaları haftaya tedirgin başladı.

Kripto piyasasının gündemini meşgul eden gelişmelerden biri de FTX’in toplam 3,4 milyar dolar değerinde kripto varlık satmayı planlaması. Birçok piyasa katılımcısı, FTX’in satmayı düşündüğü kripto varlıklarındaki keskin düşüşlerden tedirgin.

FTX’in varlık satışına ilişkin karar 13 Eylül Çarşamba günü mahkeme tarafından verilecek. Piyasalar için son derece değerli olan bire bir veriler, ABD TÜFE‘ açıklanacak olması ise riski daha da artıran bir unsur.

FTX varlık satışı için mahkeme iznini beklerken bu tasfiyeden en çok etkilenecek altcoinlerden biri. solana(SOL) ve FTX Tokenı (FTT) mevcuttur. Bazı uzmanlar FTX satışının son dönemde önemli ilerleme kaydeden Solana ve Ethereum’u olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor. Çünkü son zamanlarda Solana, VizeAğı istikrarlı kripto para ödemeleri için kullanacağı haberiyle gündeme geldi. EthereumPiyasa bugünlerde ETF gelişmeleriyle öne çıkıyor.

Satış listesinde hangi kripto para birimleri var?

FTX’in satmak istediği kripto varlıklar; 685 milyon dolar değerinde SOL, 529 milyon dolar değerinde FTT, 268 milyon dolar Bitcoin90 milyon dolar ETH29 milyon dolar XRP, 67 milyon $ APT, 42 milyon $ DOGEdeğeri 39 milyon dolar MATİKve 31 milyon dolar değerinde TONVarlıkları başta olmak üzere birçok altcoinden oluşur.

Satılması planlanan varlıklar arasında en yüksek önlemin SOL token ile ilgili olması nedeniyle altcoin son günlerde baskı altına girmiş gibi görünüyor. Solana geçen hafta %7,5 kayıpla 18,31 dolara geriledi.

FTX, bu gelişmenin dışında fon toplamak amacıyla aralarında ünlü sporcuların da bulunduğu birçok kişi ve kuruma yaptığı ödemeleri yasal olarak geri almaya çalışıyor. Ayrıca FTX, iflastan önce LayerZero’ya yaptığı 86 milyon dolarlık ödemenin geri alınması için şirkete dava açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu