Ekonomi

IMF’den faiz açıklaması: Şimdi erken

IMF Lideri Kristalina Georgieva, Katar Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada, salgın ve Rusya-Ukrayna savaşı sürecinde merkez bankalarının attığı adımları değerlendirdi.

Merkez bankalarının kararlı ve koordineli hareket ettiğinin altını çizen Georgieva, bunun hızla yükselen manşet enflasyonda düşüşe yol açtığını söyledi.

Georgieva, manşet enflasyonun aksine gıda fiyatlarının ısrarcı olması nedeniyle çekirdek enflasyonda gerçek bir düşüş olduğunun söylenemeyeceğini belirterek, “Merkez Bankaları rotasında kalmalı çünkü faiz oranlarında erken geri adım atarlarsa enflasyon daha uzun süre büyüme için bir sorun haline gelebilir.”ifadesini kullandı.

Merkez bankalarının bu nedenlerle faiz artırma politikasına devam edeceklerini belirten Georgieva, “Muhtemel faiz indirimlerini 2025 yılı başından önce bekliyoruz” dedi. açıklama yaptı.

İki yıllık güçlü salgın süreci ve ardından patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı, başta enflasyon olmak üzere küresel ekonomide önemli sorunlara yol açarken, merkez bankaları bu sorunlara karşı sert ve hızlı adımlar attı.

Fed bu süreçte politika faizini Ocak 2022’de yüzde 0,25’ten yüzde 5,25’e, AB Merkez Bankası ise Haziran 2022’de faiz oranını eksi 0,5’ten yüzde 3,25’e yükseltti.

İngiltere Merkez Bankası da bu dönemde faiz oranlarını 10 kattan fazla artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu