Haber

İngiltere’ye net göç rekor seviyeye yükseldi

Geçen yıl İngiltere’ye net göçün 606 bin ile rekor seviyeye çıktığı bildirildi.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) tarafından yayınlanan bilgilere göre, Aralık 2022’de sona eren yılda İngiltere’ye net göç 606.000 ile rekor seviyeye ulaştı.

ONS, bu artışın İngiltere’ye Avrupa Birliği (AB) dışından çalışmak veya okumak için gelenler ile Ukrayna ve Hong Kong’dan özel vize programları kapsamında gelenlerden kaynaklandığını belirtti.

Ancak İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi, geçen yıl göçteki rekor artışa rağmen son aylarda göç oranlarının yavaşladığına dair bilgiler olduğuna dikkat çekti.

ONS, 2022 yılında yaklaşık 1,2 milyon kişinin eğitim, iş ve diğer nedenlerle İngiltere’ye geldiğini, 557 bin kişinin ise ülkeyi terk ettiğini ortaya koydu.

Net göç, ülkeye gelen nüfustan ülkeyi terk eden nüfusun çıkarılmasıyla elde edilir.

Ülkeye net göçmen sayısı 2021 yılında 488 bin olarak kayıtlara geçti.

İngiltere Başbakanı Sunak net göçü azaltma sözü verdi

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, göçle ilgili son bilgilerin açıklanmasının ardından ITV televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Rakamlar çok yüksek, bu kadar basit” dedi. sözünü kullandı.

Hükümetin net göçü azaltmak istediğinin altını çizen Sunak, göçü azaltmak için daha fazla tedbir alınmasına karşın makul bir hedef belirlemediğini söyledi.

İngiltere İçişleri Bakanlığı Göçten Sorumlu Bakan Yardımcısı Robert Jenrick, parlamentoda yaptığı konuşmada hükümetin toplam net göçü sürdürülebilir seviyelere indirme kararlılığını sürdürdüğünü söyledi.

Jenrick, “Bu, manifestomuzda İngiliz halkına verdiğimiz ciddi bir söz ve bunu yerine getirme konusundaki kararlılığımız sarsılmaz” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Hükümet, yeni kararların net göç üzerinde bir etkisi olacağını tahmin ediyor.

Her yıl on binlerce sistematik olmayan göçmen Manş Denizi’ni geçiyor. Birçok göçmen teknesinin kaderi denizde alabora olunca birçok göçmen hayatını kaybediyor.

İktidardaki Muhafazakar Parti hükümeti, uzun yıllardır ülkeye göçü kontrol etme ve azaltma vaatlerini sık sık gündeme getiriyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığı’ndan 23 Mayıs’ta yapılan açıklamada, 2024 Ocak ayı prestijiyle uluslararası öğrencilerin makul koşullar dışında bakmakla yükümlü oldukları yakınlarını ülkeye getiremeyecekleri belirtildi. göçü azaltmak.

İçişleri Bakanı Suella Braverman da alınan kararın net göç üzerinde somut etki yapmasını beklediklerini ve orta vadede net göçün Kovid-19 öncesi seviyelere düşmesini beklediklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu