Haber

İsrail Dışişleri Bakanı Katz: Hizbullah geri adım atmazsa bedelini tüm Lübnan ödeyecek

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Hizbullah’ın İsrail sınırındaki çatışmalardan geri adım atmaması halinde bunun bedelini tüm Lübnan’a ödetecekleri tehdidinde bulundu.

“HİZBULLAH GERİ ADIM ATMAZSA BEDELİNİ TÜM LÜBNAN ÖDEYECEK”

Gazze’de insanlık dışı saldırılarını sürdüren İsrail, Hizbullah’ı bir kez daha Lübnan’ı vurmakla tehdit etti. İsrail’e resmi ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Yisrael KatzKatz ile İngiliz mevkidaşı David Cameron arasındaki görüşmenin ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı. İsrail Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada, “İran’a ve onun bölgedeki silahlarına karşı harekete geçmekten çekinmeyeceğiz. Hizbullah geri adım atmazsa bunun bedelini tüm Lübnan ödeyecek.” Onun sözleri yer aldı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz

“HAMAS’I YOK ETMEYE KARARLIYIZ”

Katz, İsrail’in “Hamas’ı yok etmeye ve tüm İsrailli tutukluları iade etmeye kararlı olduğunu” yineledi. Katar ziyareti öncesinde İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron’dan İsrailli mahkumların serbest bırakılması için nüfuzunu kullanmasını isteyen Katz, mevkidaşından Katar’a bu konuda çaba göstermesi için baskı yapmasını istedi. Katz ve Cameron’un Gazze’deki İsrailli tutukluların aileleriyle de görüştüğü kaydedildi.

CAMERON NETANYAHU’YLA GÖRÜŞTÜ

İsrail Başbakanlığından yapılan açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Cameron ile Batı Kudüs’teki ofisinde görüştüğü bildirildi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cameron’un bu hafta Gazze’ye daha fazla insani yardım ulaştırmaya, mahkumları serbest bırakmaya ve bölgedeki üst düzey liderlerle temaslarında sürdürülebilir, kalıcı bir ateşkese ulaşmaya odaklanacağı belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

Açıklamada, Cameron’un İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu ve Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ile bir araya gelerek Gazze’ye insani yardımın hızlı ve ciddi şekilde artırılması konusunda davette bulunacağı ve ülkesinin sivil kayıplarının yüksek olmasından duyduğu kaygıyı aktaracağı kaydedildi.

İSRAİL’İN GAZZE’DEKİ İŞGALİNDE SON DURUM

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere yanıt vermek” gerekçesiyle 7 Ekim 2023’te İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı. ” İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

CAN KAYBI 25 BİNİ AŞTI

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 11 bini çocuk, 7 bin 500’ü kadın olmak üzere 25 bin 490 Filistinli öldürüldü, 63 bin 354 kişi de yaralandı. Enkaz altında hâlâ binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları da hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 219’u toprak işgali sürecinde olmak üzere 556 askerinin öldürüldüğünü açıkladı. Çatışmada 24 Kasım 2023’te 4 gün verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani mola” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim 2023’ten bu yana 371 Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana devam eden çatışmalarda 29 Lübnanlı sivil ve 167 Hizbullah üyesinin yanı sıra 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu