Haber

Lavrov, Çin’in Avrasya Özel Temsilcisi Li ile Moskova’da Ukrayna hakkında görüştü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre taraflar, Ukrayna’dadurumu ve çatışmayı sona erdirme perspektifini tartıştı.

Lavrov, Ukrayna krizindeki istikrarlı tavrından dolayı Çin tarafına şükranlarını ifade ederek, şöyle konuştu: Pekinçabalarını takdir ettiğini söyledi.

Rusya’nın diplomatik analiz konusundaki taahhüdünü sürdürdüğünü kaydeden Lavrov, Ukrayna ve Batılı hamilerinin barış müzakerelerinin yeniden başlamasından önce önemli zorluklar yarattığını vurguladı.

taraf, Rusya ve ÇinTürkiye’nin dış politikada bölgede ve dünyada barış ve istikrarı sağlamaya yönelik yürüttüğü iş birliğini daha da güçlendirmeye hazır olduklarının altını çizdi.

Bu arada Lavrov, 2009-2019 yıllarında Çin’in Moskova Büyükelçisi olarak görev yapan Li’nin Rusya ile Çin arasındaki tam teşekküllü stratejik ilişkilerin güçlenmesine katkıda bulunduğunu belirtti.

Rus medyası, Li’nin Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndaki temaslarının 1,5 saat sürdüğünü bildirdi.

Daha önce Çin Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’daki krize siyasi çözüm bulma çalışmaları kapsamında Avrasya Özel Temsilcisi Li Hui’nin 15 Mayıs’tan itibaren Ukrayna, Polonya, Fransa, Almanya ve Rusya’yı ziyaret edeceğini duyurmuştu.

Li, bölge gezisi kapsamında son ziyaretini Rusya’ya yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu