Haber

Malatya’nın 8 ilçesinde depremin ardından 49 gün sonra eğitim başladı

6 Şubat’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından Malatya’nın 8 ilçesinde öğrenciler eğitimlerine başladı.

Pazarcık ve Elbistan merkezli 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Malatya’nın bazı ilçelerindeki 141 okulda 49 gün sonra okul zili çaldı.

Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Hatice Özdemir, Kale ilçesindeki İzollu Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne gelerek öğrencilerle görüştü.

Özdemir, Malatya’nın 8 ilçesinde 141 okulda 12 bin 309 öğrenciyle eğitime başladığını söyledi.

Öğretmen ve öğrencilerin her kademede buluştuğunu ve öğrencilerin deprem sonrası geride kalmaması için kursların devam ettiğini belirten Özdemir, bugün itibarıyla 8 ilçede yapılaşmaya başlandığını söyledi.

Öğrencilerin okula dönmesinin çok keyifli olduğunu kaydeden Özdemir, “Öğrencilerimin gülen yüzlerini görmek ve öğretmen arkadaşlarımla bir okul çatısı altında olmak beni çok mutlu etti. Aynısını bende gördüm. Öğrencilerimle mutluluk.” söz konusu.

Okulun fiziki durumu hakkında bilgi veren Özdemir, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan bilgi bekliyoruz. Birkaç okulumuz kaldı. Bunların dışında hasarsız olduğu bilgisini aldık. Ancak 129 okulumuzda 11 bin 500 vatandaşımız kalıyor. Dolayısıyla çocuklarımızı tahliye etmeden oraya götüremiyoruz.” bilgisini paylaştı.

Öğrenciler okullarına dönmenin mutluluğunu yaşıyor

11. sınıf öğrencisi Selin Gümüş de başka bir okuldan misafir öğrenci olarak buraya geldiğini belirterek, “Uzun zamandır ilk kez okulumu bu kadar özlediğimi fark ettim. Açıkçası döndüğüm için çok mutluyum. Ülke olarak bu durumu atlatacağımı düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerden İrem Su Deliktaş, okulunun depremden zarar görmediğini belirtti. terimleri kullandı.

haber-gelibolu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu