Ekonomi

Matrah indirim mi, artış mı getirecek?

ÖTV taban parantezi 1 milyon 250 bin TL olan otomobillerde taban 1 milyon 450 bin TL’ye çıktı. Motor gücü 160 kW’ın üzerinde olan modeller için taban aynı kaldı. Artış sadece yüzde 16. Türkiye’deki yeniden değerleme oranlarına baktığımızda bu rakamın hem yetersiz hem de çok düşük olduğu açıkça görülüyor.

Son dönemde markaların da desteğiyle Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller yüzde 10 bandına sıkıştırılmaya çalışılıyor ve son dönemdeki otomobillerin ortalama fiyatları her zaman 1,5 milyon TL aralığında açıklandı. 160 kW’ı aşan otomobillerde herhangi bir değişiklik yapılmaması eşitlik sorununu yeniden gündeme getirdi.

Sanki Togg’un 160 kW’lık modeli baz alınıyormuş gibi hissettiren vergi matrahı düzenlemesinin yanı sıra, elektrikli hariç hiçbir model için matrah güncellemesinin olmaması düşündürücü. Beklenti, bazların yeni enflasyon rakamlarına göre belirlenmesi yönünde. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) Lideri Ali Haydar Bozkurt, “Uzun süredir tüm modellerde baz güncelleme ihtiyacı vardı.

Elektrikli otomobiller için en azından bir temel güncellemenin yapılmış olması elbette olumlu bir adım. Ancak enflasyon oranına baktığımızda güncelleme oranı yetersiz görünüyor. “Ayrıca güncellemelerin sadece belirli bir segmente giren EV araçları için değil, tüm EV araçlarına yapılması beklenebilir” dedi.

Sektör eşitlik istiyor

Mercedes-Benz Yönetim Kurulu Lideri Şükrü Bekdikhan, “Bu düzenlemenin elektrikli araç pazarına etkisi sınırlı sayıda model üzerinde olacak. “Temel beklenti tüm sektörü kapsayacak ve araç sahibi olmayı kolaylaştıracak bir verginin düzenlenmesidir” dedi. Cardata CEO’su Hüsamettin Yalçın, “Bazı markalar bazı elektrikli modellerinin fiyatlarını baskılıyordu. “Bu hafta bazı markalar elektrikli araçlarından bazılarını yüzde 10 aralığına koymak için hafif aşağı yönlü fiyat ayarlamaları yapabilir” dedi. Bakalım matrah güncellemesi adı altında yapılan düzenlemenin etkileri ne olacak?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu