Haber

Mehmet Şimşek Körfez Turunu Tamamladı: Fitch’ten Değerlendirme Gecikmedi

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings’in Küresel İslami Bankacılık Grubu Başkanı Bashar Al-Natoor, kar fırtınasının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in şu sözleriyle dikkat çekti: “İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Körfez ülkeleri ve Türkiye yatırımların artmasına destek olacak.”

Fitch Küresel İslami Bankacılık Küme Lideri Al-Natoor, Körfez ülkeleri ile Türkiye arasındaki güçlenen bağların “İslami finans” alanındaki yatırımları desteklemesini beklediğini belirterek, Türkiye’nin küresel İslami finanstaki potansiyeline ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin zor piyasa koşullarında bile ‘sukuk’ piyasasına girme ve gerekli finansmanı sağlama becerisini takdir eden Al-Natoor, Körfez ülkeleriyle güçlenen ilişkilerin gelecekte olumlu katkı sağlamasının beklendiğini belirtti.

Al-Natoor, Türkiye açısından takip edilen bir trendin olduğunu, özellikle Körfez İşbirliği Konseyi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin yatırımların artmasına yardımcı olacağını düşündüklerini belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Türkiye’ye önümüzdeki 3 yılda yapılacak yaklaşık 51 milyar dolarlık yatırımın 8 milyar dolarının sukuk tahvili alımından oluşmasının önemli olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’da faizsiz bankacılığın payı yüzde 85, Kuveyt’te yüzde 50, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise yüzde 30 olurken, Al-Natoor, “Ekonomi alanında faizsiz bankacılık dışlanarak bu ülkelerle bağ kurulamaz” dedi. finansman.”

Türkiye’de ‘kira sertifikası’ olarak bilinen ve İslami kurallara göre faizsiz bir finansman aracı olan sukuk piyasasının küresel ölçekte son derece önemli olduğunu belirten Fitch yetkilisi, sukuk tahvillerinin Türk tahvili içindeki payının şu şekilde olduğunu ifade etti: Pazar yüzde 6,5.

Dubai İslam Bankası’nın geçtiğimiz ay Türkiye’de dijital bankacılığa yatırım yapma kararı aldığını hatırlatan Al-Natoor, “Körfez bankalarının yatırımlarını çeşitlendirmek için Türkiye pazarına girdiğini görüyoruz.”

Dünya Bankası verilerine göre Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 26’sı bankacılık hizmetlerinden yararlanamazken, bu kesimin yaklaşık yüzde 15’inin dini inançları nedeniyle bu bölgede olmadığı iddia ediliyor.

haber-abana.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu