Yaşam

Modanın Ölümcül Sonuçları: Bir Zamanlar Beyaz Tenli Olmak İçin ‘Bucaro’ İçerek Hayatını Kaybeden İnsanlar

İnsanlar moda konusunda ne kadar ileri gidebilirler? Adeta intihar denilebilecek sıkı diyetler ya da ağır sporlar yapmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bu moda çılgınlığı hayatımıza yeni girmiş bir şey değil. Geçmişte insanların moda adına yaptığı absürt şeylerden birini inceleyelim…

Kaynak:https://museoecologiahumana.org/en/ob…

Bir zamanlar kadınlar kil yiyordu. Aslında teknik olarak içki içiyorlardı.

Velázquez’in ‘4’ü. ‘Philip’in Ailesi’ portresinde Menina Maria Agustina Sarmiento, Avusturya Prensesi Margaret’in eline gümüş bir tepsi üzerine bir búcaro yerleştiriyor. Ressam bu hamlesiyle Altın Çağ’ın sosyete hanımları arasında oldukça popüler olan aristokrat modasını ölümsüzleştirdi.

Búcaro, kilden yapılmış bir tür sürahi olarak tanımlanabilir. İçerideki su kilin içinden sızdıkça aromatik hale geldi ve termodinamik bir süreçle emildi. Sarayın hanımları sadece tatlı su içmekle kalmıyor, aynı zamanda búcaro’yu da tüketiyorlardı.

Bu hanımların, tehlikeli yan etkileri olan yenmeyen bir maddeyi tüketmelerinin birkaç nedeni var.

Öncelikle soluk beyaz ten çok arzu edilen bir özellikti. Bayanlar, Búcaro modüllerini tüketerek anemik hale geldi çünkü kil bağırsak duvarlarını kapladı ve demir emilimini engelledi. Bu, o zamanlar moda olan beyaz teni yaratmanın yanı sıra, diğer gerekli besinlerin vücuda girmesini engelleyerek bayanları zayıf tutuyordu. Ek olarak, bucarophagia uygulayıcıları kil tüketmeyi bir doğum kontrol sistemi olarak da kullandılar.

Kilin çıkarılması, vücudu büyük bir stres altına soktuğu için adet döngüsünü kesintiye uğrattı.

Ancak bu, bunun aynı zamanda doğurganlık tedavisi olarak da tanınmasını engellemedi: Kilin sıvı akışını engellediğine ve erkek spermi ile dişi yumurtanın temas süresini uzattığına, dolayısıyla döllenme olasılığını arttırdığına inanılıyordu.

Günümüzde kil hâlâ güzellik amacıyla kullanılıyor. Tek farkımız tüketmiyor olmamız.

Búcaros tüketimi genellikle ölümle sonuçlanıyordu çünkü kil parçacıklarını düzgün bir şekilde sindirmek imkansızdı, bu nedenle kil bağırsakları ve safra kanallarını tıkadı. Bu durum bağırsak ve/veya karaciğer yetmezliğine yol açtı. Çok sayıda insan hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu