Haber

Moskova saldırısı: Şüphelinin ifadesinde ‘Türkiye’ ayrıntısı

Rusya’nın Federal Güvenlik Servisi (FSB) başkent Moskova’daki Crocus City Hall konser salonunda gerçekleştirilen ve en az 115 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla bağlantılı olarak dördü saldırgan olmak üzere 11 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. FSB, açıklamasında, ‘dört teröristin hepsinin’ Ukrayna sınırına doğru giderken gözaltına alındığını, yakalanan şüphelilerin Moskova’ya transfer edildiğini bildirdi.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, “Artık bu eli kanlı pisliklerin hangi ülkede saklanmayı planladığını biliyoruz – Ukrayna” iddiasında bulundu. Rus milletvekili Andrei Kartapolov ise ‘Ukrayna’nın saldırıyla bir bağlantısı varsa, Rusya’nın savaş alanında münasip, net ve somut bir yanıt vermesi gerektiğini’ savundu. Ukrayna, bağlantı iddiasını bir kez daha reddederken, şüphelilerden biri, Türkiye üzerinden Rusya’ya geldiğini söyledi.

ŞÜPHELİ: 4 MART’TA TÜRKİYE’DEN UÇTUM

Russia Today (RT) televizyonunun genel yayın yönetmeni Margarita Simonyan, yakalanarak gözaltına alınan şüphelilerden birinin sorgulanma anının görüntülerini yayınladı. Videoda genç sakallı bir erkeğin yol kenarında yere yatırılmış vaziyette sorgulandığı görüldü.

Paylaşılan videoda, şüphelinin ağır aksanlı bir Rusçayla, kendisine sorulan soruları yanıtladığı, 4 Mart’ta Türkiye’den ‘uçtuğunu’ söylediği duyuldu. Şüpheli, bilmediği kişilerden Telegram üzerinden para karşılığı saldırıyı yapmak için talimatlar aldığını anlattı. Sorgu sırasında titrediği görülen şüpheli, önce karnının üzerinde yatarken, elleri arkasında bağlanmış bir şekilde görüntülere yansıdı. Bu esnada çenesi de kamuflaj kıyafetli bir kişinin botunun üzerindeydi. Şüpheli, daha sonra dizlerinin üzerine kalktı.

Yüzünde çizikler ve berelenmeler olan bir başka erkek de elleri ve ayakları bağlı bir şekilde bir bankta otururken sözlü çevirmen aracılığıyla sorguya tabi tutuldu.

DÖRT ŞÜPHELİ ORMANDA YAKALANDI

Rus milletvekili Alexander Khinshtein, FSB’nin gözaltı açıklamasının öncesinde, saldırganların bir Renault aracın içinde, Moskova’nın yaklaşık 340 kilometre güneybatısında bulunan Bryansk bölgesinde tespit edildiğini ve ‘dur’ ihtarına uymadıklarını söylemişti. Rus güvenlik güçleri ile yaşanan kovalamacanın ardından iki kişi gözaltına alındı, diğer iki kişi ise ormana kaçtı. Diğer iki şüphelinin de sonrasında gözaltına alındığı tahmin ediliyor.

Khinshtein, durdurulan araçta, bir tabanca, uzun namlulu saldırı silahında kullanılabilecek bir şarjör ve Tacikistan pasaportları bulunduğunu da aktarmıştı.

UKRAYNA İDDİALARI REDDETTİ

Öte yandan, Rusya’nın Ukrayna ile ilgili iddialarına Ukrayna’dan yanıt geldi. Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bağlı İstihbarat Ana Direktörlüğü’nden Andriy Yusov, bunun Rusya özel servislerinin ‘yeni bir yalanı’ olduğunu ve ‘gerçekle bağdaşmadığını’ söyledi. Yusov, “Ukrayna’nın, elbette bu terör saldırısında dahli bulunmuyordu. Ukrayna Rus işgalcilere karşı egemenliğini savunuyor, topraklarını özgürleştiriyor ve sivillerle değil, işgalcilerin ordu ve askeri hedefleriyle savaşıyor” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da daha önce yaptığı açıklamada saldırıyla ilgilerinin bulunduğuna ilişkin suçlamaları reddettiklerini bildirmişti. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler kullanılmıştı: “Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus yetkililerin, Ukrayna’nın Moskova yakınlarındaki Crocus City Hall konser salonuna düzenlenen silahlı saldırıda yer aldığı yönündeki suçlamalarını kesin bir dille reddediyor.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu