Ekonomi

OECD: Türkiye’nin para ve maliye politikası sıkı kalacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) fiyat istikrarını sağlamak için para politikasını sıkılaştırıyor.

Türk ekonomisine yön verenler, gelirleri artırıcı ve kayıt dışılığı önlemek için hemen hemen her gün yeni bir uygulamayı açıklıyor.

OECD de politika faiz oranı Haziran 2023’teki yüzde 8,5’ten mevcut seviye olan ye 50’ye çıkarıldığını belirterek, Türkiye ekonomi ile ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından nakit avanslara uygulanan aylık azami faiz oranı artırıldı”

Kredi kartı ve kredili mevduat hesaplarından nakit avanslara uygulanan aylık azami faiz oranı da artırıldı. Merkez Bankası ayrıca lira depo alım ihaleleri de dahil olmak üzere fazla lira likiditesini azaltmak için adımlar attı.

“Para politikası daha da sıkılaştırılabilir”

Ancak enflasyon beklentilerinin istikrarsız kalması durumunda para politikasının daha da sıkılaştırılması gerekebilir. Tahminler, politika faizinin 2025 yılına kadar %50 düzeyinde kalacağını varsayıyor. Hükümet, Türkiye ekonomisini yeniden sürdürülebilir bir yola sokmaya yönelik çok yönlü çabanın bir parçası olarak maliye politikasında sıkılaştırma yapacağını duyurdu.

“KDV oranı, yüzde 18’den yüzde 20’ye çıkarıldı”

Ocak ayında akaryakıt vergisi üç katına çıkarıldı, standart KDV oranı yüzde 18’den yüzde 20’ye çıkarıldı ve temel ihtiyaçlar için düşük KDV oranı da yüzde 2 puan artırıldı. Hükümet açığı daha da azaltmak için daha fazla önlem alınacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu