İş

PayPal 2.500 çalışanını işten çıkarıyor

PayPal, şirket içinde küçülme yapacağını duyurdu. CEO Alex Chriss’in yaptığı açıklamaya göre işçilere bahisle ilgili bir mektup gönderildi. Mektupta şirketin işgücünün %9’unun yani 2.500 kişinin işten çıkarılacağı belirtiliyor. PayPal’ın 2024 yılında gerçekleştireceği bu işten çıkarma süreci yeni bir durum değil çünkü şirket, maliyetleri düşük tutmak amacıyla 2023 yılında 2.000’den fazla kişiyi işten çıkardı.

2023 yılında birçok teknoloji şirketinin ekonomik nedenlerden dolayı çalışanlarını işten çıkardığına tanık olduk. Görünen o ki bu haberleri 2024’te çok duyacağız. PayPal gibi Google da donanım ve asistanlık departmanlarında binden fazla çalışanını işten çıkarırken, CEO Sundar Pichai de bu tür gelişmelerin yıl içinde yaşanabileceği uyarısında bulundu.

2024 yılı başında işten çıkarmalarıyla haberleşen diğer ünlü şirketler ise şöyle: Riot Games, TikTok, Microsoft, iRobot, Amazon, Duolingo, Unity ve eBay.

Şirketler neden küçülüyor?

Teknoloji şirketlerinin işçilerini işten çıkarmaları pandemi sonrasında oldukça sık karşılaştığımız bir durum haline geldi. Bu durumun nedeni şirketlerin yeni teknolojilere uyum sağlamayı ve pazar dinamiklerine ayak uydurmayı hedeflemesidir. Bu süreçte iş stratejilerinin de değişmesi gerekiyor. Küresel ekonomik zorluklar, değişen tüketici talepleri ve şirketlerin yaşadığı sorunlar, öncelikle çalışanları doğrudan etkiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu