Ekonomi

Pomega, 2024’te ABD’de lityum iyon pil üretimine başlayacak

HANDE BERKTAN

Elektrikli otomobiller, elektronik sektörü ve enerji depolama segmentlerinde lityum iyon pil hücrelerine olan talebin artması, bu yöndeki yatırımlara da olumlu yansıyor.

Pomega Güç Depolama Teknolojileri firması ile Ankara Polatlı’da lityum iyon pil hücresi ve güç depolama sistemleri fabrikası kuran Controlmatik Teknoloji’nin bu alandaki ikinci yatırımı 2024 yılında ABD’de faaliyete geçecek.

“Lityum iyon pil üretiminde yüzde 51 yerlilik oranına sahibiz.”

Gündem Teknoloji programına konuk olan Pomega Güç Depolama Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Saim Hacıağaoğlu, “Seri üretime başlandı ve yıl sonuna kadar 500 megawatt saat, gelecek yıl sonuna kadar 3 gigawatt saat” dedi. Ankara Polatlı’da ağustos ayında faaliyete geçen enerji depolama ve lityum iyon pil hücresi üretim tesislerinin inşaatı tamamlandı. kapasitesine ulaşacak. Coğrafyamız açısından çok değerli bir üretim tesisidir. Lityum demir fosfat pil hücrelerinin elektrikli otomobillerde, enerji sektöründe ve depolamada kullanımı artıyor. Konut depolama sistemlerinden telekom çözümlerine kadar birçok alanda hizmet verme kapasitesine sahibiz. Lityum maliyetlerinin belli bir seviyeye ulaşmasıyla artık elektrikli otomobillerin enerji sektöründe daha fazla kullanılıyor. Pil hücrelerinde yerlilik oranımız yüzde 51’in üzerinde olup yerli ürün kategorisine sahibiz” dedi.

“Pomega Enerji’nin ABD’deki yatırımı 2024 sonunda faaliyete geçecek”

Öte yandan ABD pazarındaki yatırımları hakkında bilgi paylaşan Pomega Genel Müdür Yardımcısı Hacıağaoğlu, şunları söyledi: “Yıllık 3 gigawatt saat kapasiteye sahip olacak yatırım, ABD pazarına yönelik ürünler geliştirecek. “Amerika’nın Güney Carolina eyaletindeki 279 milyon dolarlık lityum iyon pil hücresi ve enerji depolama sistemleri fabrikamız 2024 yılı sonunda faaliyete geçecek” dedi.

“Mottomuz Ankara’yı bataryanın başkenti yapmak”

Şirket aynı zamanda hammaddede Çin’e olan bağımlılığı azaltacak yeni bir yatırımın eşiğinde. “Demir fosfat ve lityumu kendi tesislerimizde sentezleyebilecek bir yatırımın başlangıcındayız. Yatırımlarımızı uçtan uca entegre çözüm sağlayacak şekilde şekillendiriyoruz. Yan sanayinin gelişmesi açısından değerli bir yatırımdır. Hammadde tedariğinde Çin’e olan bağımlılığı azaltmayı hedefliyoruz. Başlangıç ​​mottomuz Ankara’yı bataryanın başkenti yapmaktır. “Hem lojistik hem de satış sonrası destek sayesinde Türkiye’yi Avrupa’nın merkezi haline getirebiliriz.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu