Haber

Putin ve Tokayev başta tarım ve enerji olmak üzere ilişkileri görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kazakistan Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev ile bir araya gelerek, tarım ve enerji başta olmak üzere iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldı.

Putin, temaslarda bulunmak üzere gittiği Kazakistan’ın başkenti Astana’da Tokayev ile bir araya geldi.

Görüşmede Putin, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl yüzde 10’dan fazla artarak 28,2 milyar dolara ulaştığını belirterek, Kazakistan’a en çok yatırım yapan ülkeler arasında Rusya’nın da yer aldığına dikkat çekti.

İkili ticarette giderek artan oranda ulusal para birimleri kullandıklarını vurgulayan Putin, özellikle tarım sektöründe ticaret ve yatırımların hızla arttığını, Rusya’nın Kazakistan’a tarım ürünleri sevkiyatını artırmaya devam edeceğini söyledi.

Putin, “Ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklık ve müttefik ilişkileri emin ve başarılı bir şekilde gelişiyor ve rakamlar da bunu açıkça gösteriyor.” dedi. söz konusu.

Toplantıda Tokayev, Kazakistan ve Rusya’nın stratejik ortak ve müttefik olduğunun altını çizerek, iki ülke arasında özellikle tarım alanında iş birliğinin parlak bir geleceğe sahip olduğunu söyledi.

Rus gazının Kazakistan üzerinden Özbekistan’a sevkiyatının yakın zamanda başladığını hatırlatan Tokayev, “Bu proje, Orta Asya’da bölgesel istikrarın ve güç güvenliğinin güçlendirilmesinde kilit rol oynuyor.” söz konusu.

Görüşmeler kapsamında iki lider, Kostanay kentinde video konferans yoluyla düzenlenen 19. Rusya-Kazakistan Bölgelerarası İşbirliği Forumu’na katıldı.

Görüşmelerin ardından iki ülke arasında çeşitli anlaşmaların imzalanması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu