Haber

Rosatom’un Uluslararası Girişimi Küresel Atom Yarışması 2023 Başlıyor

Rosatom’un Uluslararası Girişimi Küresel Atom Yarışması 2023 Başlıyor

 

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom, bu yıl 10 Kasım Dünya Bilim Günü münasebetiyle uluslararası bir nükleer farkındalık girişimi olan Global Atomic Quiz 2023’ü düzenliyor.

Proje bu yıl 13 dilde gerçekleştirilecek: Rusça, İngilizce, Ermenice, Bengalce, Macarca, İspanyolca, Kazakça, Portekizce, Türkçe, Özbekçe, Arapça, Vietnamca ve Afrikanca. Katılımcılar benzersiz ödüller kazanmanın yanı sıra yapay zeka (AI) ile rekabet etme fırsatına da sahip olacak. Yarış kapsamında yapay sınır ağları (YSA) kullanılarak hazırlanan bazı sorular da ilk kez teste dahil edilecek. Bu yıl online formatın yanı sıra dünyanın farklı şehirlerinde yüz yüze etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Bu uluslararası girişime katılmak için 10 Kasım’da quiz.atomforyou.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Katılımcılara, farklı konu ve zorluk seviyelerindeki 20 soruyu yanıtlamak için 24 saat süre verilecek.

Global Atomic Quiz 2023’ün tüm katılımcılarına, cihazlarına kaydedebilecekleri ve bu sertifikayı sosyal medyada arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri dijital bir sertifika verilecek. Ayrıca, en iyi sonuçları elde eden 100 kazanan, atom amblemli benzersiz bir sweatshirt ve atom baskılı bir alışveriş çantası da dahil olmak üzere benzersiz ödüller kazanacak. Kazananların listesi 17 Kasım’a kadar projenin web sitesinde yayınlanacak.

Global Atomic Quiz sadece popüler bir bilim yarışması değil, nükleer fiziğin temellerini açıklayan, nükleer teknolojilerin günlük yaşamdaki önemini gösteren ve nükleerin kırılgan gezegenimizi korumada oynadığı rolü vurgulayan gerçek anlamda küresel bir eğitim girişimidir. Düzenlenmeye başladığı 2020 yılından bu yana geçen üç yılda, 11’den fazla dilde düzenlenen Global Atomic Quiz, 70’den fazla ülkeden 30 binden fazla meraklıya ulaştı.

2023 yılında coğrafyasını genişletecek olan Global Atomic Quiz, Brezilya’dan Bangladeş’e kadar dünya çapında 13 dilde online ve yüz yüze gerçekleştirilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu