Haber

SGK çalışanlarının EYT mesaisine tepkisi sürgünü getirdi

ANTALYA –Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Antalya İl Müdürlüğü’nde, emeklilik süreçleri, 3600 ek gösterge ve Emeklilik Yaşlıları (EYT) prim yapılandırması gibi uygulamaların getirdiği ağır iş yükünü azaltmak ve güzelleştirenlerin kişilik hakları değiştirildi.

Büro-İş Sendikası ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı işçinin 17 Mart’ta SGK İl Müdürlüğü binasında ‘SGK hakkını arıyor’ yazılı tişört giyen işçinin eyleminden kısa süre sonra. Antalya’da görev yerlerindeki değişiklik sürgünde yapıldı. tartışma getirdi. İl Müdürlüğü’nde çalışan 11 işçiye yeni görev yerlerinin Kepez Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü olduğu bildirilirken, işçinin İl Müdürlüğü binasında sendika temsilcisi olan kısmı iki kez değiştirildi.

ABLAY HAKKINDA KUSURSUZ DAVRANIŞ DUYURUSU

Bu uygulamaların ardından 7 Nisan’da SGK Antalya İl Müdürü Beyazıt Ablay’ın SGK daire başkanlığına atandığı öğrenildi. Büro-İş Sendikası Genel Müdürlüğü, İl Müdürlüğü’nün yaptığı değişikliklerin uygunsuz olduğunu belirterek Ablay hakkında suç duyurusunda bulundu. Geri Büro-İş Sendikası Lideri Alay Hamzaçebi, tekrarlanan bu uygulamalara karşı yasal süreç başlattıklarını belirterek, “Sürgündeki tüm arkadaşlarımızı görevlerine geri getireceğiz” dedi.

HAMZACEBİ: BİR TÜR CEZA YÖNTEMİ

Hamzaçebi, Antalya’da Büro-İş Sendikasına kayıtlı 11 kişinin yeniden yerleştirildiğini belirterek, “Bu durumu yaşayanlardan biri de sendika temsilcimiz. Temsilci olduğu için yönetim onu ​​Kepez’e gönderemedi. SGK İl Müdürlüğü bünyesinde iki kez yeri değiştirildi. Bir bölümde çalışmaya başlayamadan başka bir bölüme gönderildi. Kanunlarla korunan haklarını arayan SGK çalışanları yıldırma politikalarıyla mobbing uygulamaktadır. Tehcir, hakkını arayan memur için bir cezalandırma usulü olarak kullanılmaktadır. Arkadaşlarımız hukuksuz sürgün koşullarına tabi tutuluyor. Bu sürgünlere imza attıktan sonra SGK İl Müdürü daire başkanı olarak Ankara’ya atandı. Çalışanlara yaptıkları bu görevle ödüllendirildi.”

UZMAN EKİP KEPEZ’E GÖNDERİLDİ

SGK İl Müdürlüğü’ndeki görev yeri değişikliğinin ardından çalışanlar için zorunlu fazla mesai uygulamasına geçildi. Hafta içi ve hafta sonu çalışan birimlerde emeklilik ve yeniden yapılanma süreçleri bir önceki aya göre daha az ekiple yürütülmektedir. Alay Hamzaçebi, bunun sadece SGK çalışanlarını değil, süreçlerinden çalıştıkları vatandaşları da etkileyeceğini belirterek, şu bilgileri verdi: “Transfer olan tüm çalışma arkadaşlarımız, Türkiye’de emeklilik hesabı yapan en uzman gruptur. SGK. Üretken oldukları yerden alındılar ve pasif görevlere çekildiler. EYT ve yapılandırma işlemleri gittikleri yerde yapılmaz. EYT sürecinde bu grup mesai ile saatlerce ağır tempoda çalışarak vatandaşların evraklarını hazırlayıp işlemlerini yaptı. Üstelik onların yerini alacak kimse de yok. Yani bu aslında EYT için bir tür cezadır. Sadece sürgüne gönderilen işçi değil, hak ettiği ama hesabı yapılamadığından maaşını alamayan emekliler de mağdur oluyor ve işleri erteleniyor. Onlar da emeklilik işlemleri tamamlanana kadar bekleyecekler.”

PERSONEL OLMAYAN BİR YERE GÖNDERİLDİ

Görev yeri değişikliğinin Antalya ile sınırlı olmadığını eylemcilere anlatan Hamzaçebi, “Ankara’da şube müdürü olarak görev yapan Feyzullah Aktaş, taşrada ekibi olmadığı halde Maraş’a sürgüne gönderildi. Geçim, yol bedeli ve deprem bölgesine gönderildi. OHAL KHK’sı ile 3 aylık görevlendirmeyle atandığı Maraş’ta depremin yol açtığı tahribat nedeniyle konaklama imkanları oldukça kısıtlı. Anadolu’da şube birimi olmadığı için ekibe uygun görev bulunmamaktadır. Ankara’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde yürüttüğümüz harekete o da katıldı. Bakan Vedat Bilgin’in 11 bin 360 lira maaş bordrosunu göstererek “Aylık geliri en düşük olan memur 20 bin lira maaş alıyor” sözlerine karşı harekete geçtik. Görev tanımında olmayan bir uygulama ile cezalandırılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu