Ekonomi

TCMB’den bankalara KKM uyarısı: Kabul edilmeyecek

Merkez Bankası, TL cinsinden Döviz Korumalı Mevduatını (KKM) vadesi geldiğinde dövize çeviren bankalara uyarıda bulundu ve ertesi gün TCMB karşı taraf yani dövize dayalı KKM yaptı. .

BloombergHT’nin haberine göre; Düşük faizli TL cinsinden KKM’de vade uzatmayı tercih etmeyen müşteriler, bankalar döviz alıp ertesi gün döviz getirisi daha yüksek olan KKM’ye yönlendiriyor. TL’den dövize geçiş sürecinin piyasada döviz talebini artırdığını ve kurları baskı altına aldığını da belirten Merkez Bankası, bu uygulamanın devam etmesi halinde bu şekilde yürütülen işlemlerin devam etmeyeceğini bankalara iletti. TL çevrimine sayılacaktır.

Habere göre bazı bankalar, Merkez Bankası’nın son 50 baz puanlık faiz indiriminin ardından yüzde 11,5’e gerileyen ve maliyet oluşturan TL cinsi KKM’yi çevirirken ödeyecekleri yüzde 30 faiz yerine döviz getirisi KKM’yi tercih ediyor. avantaj. Döviz getirisi KKM’de herhangi bir üst faiz limiti olmamasına rağmen bankalar yüzde 18-20 arasında mevduat faizi veriyor. Haberde, kredi faiz oranının yüzde 13’e düşmesine rağmen bankaların yüzde 22 civarında olan kaynak maliyetlerinin daha fazla artmasını engellemeye çalıştığı kaydedildi.

BloombergHT’nin haberine göre Merkez Bankası, bu yolu tercih eden bankalar için döviz talebi oluşturan bu hareketin devam etmesi halinde işlem TL’den sayılmayacağı için menkul kıymet tutma yükünü azaltmayacağı uyarısında bulundu. bankanın maliyeti düşse bile dönüşüm.

KAYNAK: BLOOMBERG HT

haberseydikemer.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu