Ekonomi

TSE depremzedeler için güneş panelleri kurdu

Bu gerçek doğrultusunda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan kriz merkezi, yenilenebilir enerji kaynakları ile çalışan işleri Türk Standartları Enstitüsü’ne (TSE) uygun sarsıntı bölgesine gönderiyor.

TEKNOLOJİK CİHAZLARI ŞARJ EDER

Güneş enerjisi ile elektrik üreten fotovoltaik paneller, ağır iş arama kurtarma ekiplerinin ve güvenlik güçlerinin hayati derecede değerli teknolojik cihazlarını şarj ediyor. Özellikle geceleri yapılan arama kurtarma çalışmalarında ekiplerin ışık kaynağı olan güneş panelleri, depremzedelerin bulunduğu çadırları aydınlatıyor.

DEPOLARIN AYDINLATILMASI

Depremzedelerin en değerli manevi kaynaklarından biri, kişisel cihazları aracılığıyla uzak akrabalarıyla kurdukları iletişimdir. Paneller ayrıca bu cihazların şarj edilmesini sağlar. Aynı zamanda deprem bölgesine gönderilen yardımların depolandığı okul gibi kapalı alanları da aydınlatır.

İLK KAHRAMANMARAŞ’TA KURULDU

Paneller ilk olarak AFAD’ın yönlendirmesiyle Kahramanmaraş Valiliği önüne kuruldu. TSE çalışanları tarafından işletilen güneş enerjisi sistemleri, depremden etkilenen diğer bölgelerde de devreye giriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu