İş

TÜGİAD Türk dünyasında aktif rol oynayacak

BURSA (İGFA) –TÜGİAD, Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Türkmenistan arasındaki ekonomik bağların geliştirilmesine yönelik çeşitli çalışmalar yürütecek.

Türk Devletleri ile iş birliği potansiyelinin büyük olduğunu vurgulayan TÜGİAD, bu iş birliğine değer vererek Türk Devletleri ve Orta Asya bölgelerine odaklandı.

Türk Devletleri Kurucu Bölge Koordinatörü Cemal Ersoy’un atanmasıyla bölgeye dikkat çekmek ve işbirliği projelerini hayata geçirmek amacıyla bir koordinatörlük kurulması amaçlandı.

TÜGİAD enerji, savunma sanayi, inşaat, teknoloji, hizmet ve daha birçok sektörde ciddi işbirlikleri yapmayı hedefliyor.

Aynı zamanda Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ülkelerden yatırım çekmek de öncelikli hedefler arasında yer alıyor.

Kırgızistan temsilciliğiyle daha önce bölgede sosyal ve kültürel bağların güçlendirilmesine yönelik başarılı çalışmalara imza attıklarını belirten Cemal Ersoy, Koordinasyonla birlikte tüm üye ülkelerde genç girişimcilerin sesi olacaklarını söyledi. Ekonomik ve sosyal ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çeşitli organizasyonlar düzenleyerek ülkeler arası iş birliğini artırmayı planladıklarını vurgulayan Ersoy, ülkeleri sadece ekonomik değil sosyal ve kültürel alanlarda da birbirine yaklaştıracak adımların atılacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu