Ekonomi

UBS: Kârlardaki Genişleme Hisse Senetlerinin Desteklendiğini Gösteriyor

UBS finans uzmanları Salı günü yayınladıkları bir raporda, Amerika Birleşik Devletleri’nde çeşitli sektörlerde kâr artışının genişlemesinin hisse senedi piyasasını destekleyebileceğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk çeyrek karlarını raporlama dönemi başladı ve UBS ülkedeki en büyük bankalardan bazılarının çeşitli sonuçlarını gözlemledi.

S&P 500 endeksi, finansal analistlere göre önümüzdeki on iki ay için öngörülen kazançların 20 katından değerleniyor ve bu değer 1985’ten bu yana yaklaşık 15 kat olan tarihsel ortalamadan daha yüksek. Bir önceki hafta yaşanan düşüşe rağmen S&P 500 endeksi son altı ayda yaklaşık %16 oranında artış göstermiştir.

Ayrıca UBS, tahvil faizlerindeki artışın, özellikle de Federal Rezerv’in uzun bir süre daha yüksek faiz oranlarını koruyabileceği beklentisiyle, hisse senetlerinin devlet tahvillerine kıyasla daha az cazip görünmesine neden olduğuna dikkat çekiyor.

Bununla birlikte, bu zorluklara rağmen, finans kuruluşu piyasada önemli bir gerileme olasılığının kontrol edilebilir olduğunu ve gelecek kazanç raporlarının borsayı desteklemesinin beklendiğini savunuyor.

Finans kuruluşu, “Amerika Birleşik Devletleri’nde büyüme ve teknoloji odaklı ilk yedi şirket, son dört dönemdeki kâr artışının tamamından sorumlu oldu,” diye ekledi. “İlk çeyrekte bu eğilimde bir değişim bekliyoruz. Bu kısmen, imalat faaliyetlerindeki büyümeyi ve bankaların kredi koşullarındaki gevşemeyi gösteren anketlerin işaret ettiği gibi olumlu bir ekonomik ortamdan kaynaklanıyor – her iki faktör de S&P 500’ün karlarıyla yakından bağlantılı.”

Tüm kazanç raporları tamamlandığında, en büyük yedi şirket hariç S&P 500 endeksinin ilk çeyrek için karlarında pozitif bir artış rapor edeceği tahmin ediliyor, ancak artışın 2022’nin son çeyreğinden bu yana ilk kez hafif olması bekleniyor.

UBS, “İlk yedi şirket dışındaki şirketlerin kar büyümesinin, iyileşen üretim duyarlılığı ve bankaların daha rahat kredi koşulları göstergelerine paralel olarak yıl boyunca hızlanmasını bekliyoruz” dedi.

Banka, kârlardaki olumlu trendlerin daha küçük şirketlere de fayda sağlayacağını öne sürüyor.

Bu makale yapay zeka teknolojisinin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu