Hakkında

Aldatıcı reklama 5 ayda 39,6 milyon lira ceza

Reklam Kurulu’nun bu ayki toplantısında görüşülen 219 belgeden 200’ü mevzuata aykırı bulunurken, reklam ve ticari uygulamaların durdurulması ile birlikte 9 milyon 713 bin 552 lira idari para cezası verilmesine, 12 belge için bir erişim kısıtlaması ölçüsü uygulayın.

Böylece yılın ilk 5 ayında Heyet tarafından 1159 belge üzerinde görüş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulama olduğu tespit edilen 1031 belgeye 39 milyon 555 bin 306 lira idari para cezası ve askıya alma işlemi uygulanarak 28 belgeye erişimin engellenmesi uygun görüldü.

Sahte tüketici değerlendirmeleri için ceza

Kurul, toplantısında kullanıcı deneyimleriyle ilgili geçersiz yorumları da tartıştı. Özellikle e-ticaret pazaryerlerinde internet üzerinden kurulan aralıklı sözleşmelerde, satın alma tercihlerinde değerli bir yere sahip olan kullanıcı deneyimlerinin geçersiz ve mesnetsiz tüketici değerlendirmeleri ve sıralama uygulamaları incelenmiştir.

Bu formda satıcı, sağlayıcı veya satılan iş hakkında gerçekçi olmayan algılara yol açan, haksız rekabete ve tüketici mağduriyetine yol açan uygulamalar ele alınmıştır. Söz konusu davranışlarda bulunanlar hakkında durdurma ve idari para cezası uygulanmasına ve ilgili internet sitelerine erişimin engellenmesine karar verildi.

haber-maltepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu