Haber

CHP: Başak Demirtaş’ın aday olmasını elbette istemiyoruz

ANKARA – 7 yıldır Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığıyla ilgili: “Millet istiyorsa, partimiz de uygun görüyorsa, biz inanıyorsak” Demokrasinin ve toplumsal barışın önünü açacağını düşünebiliriz.” ” Onun açıklaması siyasi lobileri harekete geçirdi.

Başak Demirtaş’ın açıklamasının yansımalarının yakından takip edildiği ve sonuçlarına ilişkin tahminlerin yapıldığı partilerden biri de Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Çünkü DEM Partisi ile CHP arasındaki ‘yerel seçimlerde güç birliği’ arayışı heyetler arası görüşmelerle devam ediyor. Şu ana kadar yapılan görüşmelerde net bir sonuç elde edilemese de heyetler, başta İstanbul olmak üzere birçok batı şehrinde birliğin sağlanması için yoğun bir şekilde çalışıyor.

ADAY OLURSA İSTANBUL’DA İSTİKRARLAR DEĞİŞİR Mİ?

Durum böyleyken Başak Demirtaş’ın yaptığı şu açıklama, “İstanbul’da dengeler değişir mi?”, “Başak Demirtaş aday olursa İmamoğlu kazanabilir mi?”, “DEM Partisi işbirliği görüşmelerine rağmen Başak Demirtaş’ı aday gösterme kararı aldı” CHP ile çalışmalarımız devam ediyor.” Gündemine koyacak mı? Akıllara şu soruları getirdi:

‘Elbette BAŞAK DEMİRTAŞ’IN ADAY OLMASINI İSTEMİYORUZ’

Selahattin Demirtaş’ın siyasi bir fenomen olduğunu söyleyen CHP’li bir yetkili, şunları söyledi: “Demirtaş, 7 yıldır tutuklu olan ve tabanı üzerinde etkisi tartışmasız güçlü bir siyasetçidir. Başak Demirtaş da onun güvenidir. Aday olması mutlaka sonuçlara yansıyacaktır. “Bu nedenle tabii ki aday olmasını istemiyoruz” dedi.

‘KÖPRÜ’NÜN YAPILACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM’

Bir diğer CHP yetkilisi ise DEM Partisi’nin İstanbul ve diğer kritik yerlerde CHP ve CHP adaylarına yönelik bir saldırı yapacağını düşünmediğini belirterek, “Devam eden sürecin aksayacağını, köprülerin yakılacağını düşünmüyorum. ” CHP’li yetkili, Başak Demirtaş’ın adaylığının kesinleşmesi halinde İstanbul’da dengelerin değişebileceğini de söyledi.

‘SÖYLEDİĞİMİZ GİBİ OLAMAZ, DEM PARTİSİNİN İÇ SORUNU GİBİ GÖRÜNÜYOR’

Başak Demirtaş’ın açıklamasının DEM Partisi’nin iç sıkıntısı gibi göründüğünü belirten CHP’li bir yetkili, “Muhtemelen Başak Demirtaş’ın açıklamasıyla ilgili iki parti arasında temaslar olacak. Yerel seçimlere ve siyasete etkisi konusunda görüşler aktarılacak ama sadece söylemekle olmayacak. “Çünkü bu konu DEM Partisi’nin iç meselesi gibi görünüyor” dedi.

Selahattin Demirtaş’ın partisine mesaj göndermek istediğini ve kendisine kendisini hatırlattığını iddia eden bir diğer CHP’li ise, “Demirtaş, partisine ve seçmenine ‘ben buradayım’ diyor. Sorun bizimle ilgili değil, ona bakmamız lazım.” DEM.”

‘DEM ADAY SEÇERSE CHP’NİN VE İMAMOĞLU’NUN İŞİ ÇOK ZOR OLACAK’

Demirtaş’ın Kürt meşru siyasetinin en güçlü aktörü olduğunu belirten CHP’li bir yönetici, “Demirtaş, ‘Oyunun asıl kurucusu benim’ dedi. Aday bildirimi için son gün olan 20 Şubat’a kadar süre var. O güne kadar Erdoğan da değerlendirecek. “Fakat şu anki tablo Erdoğan’ın propagandasının Kürt talihsizliği üzerine kurulacağı yönünde” dedi.

‘DEMİRTAŞ’IN AÇIKLAMASI DEVAM EDEN SÜRECE ZARAR VERMEZ’

CHP yönetiminin Kürt meselesinde çok cesur bir tutum sergilediğini söyleyen bir diğer CHP’li, DEM Partili seçmenlerin yüzde 70’inin DEM’in aday göstermesini istediğini gösteren anketlerin abartılı olduğunu söyledi. Başak Demirtaş’ın adaylığının düşük bir ihtimal olduğunu, öyle olsa bile Kürt seçmenin AK Parti’yi kazanacak bir oy tercihi yapmayacağını belirten CHP’li, Başak Demirtaş’ın açıklamasının CHP ile olan sürece zarar vermeyeceğini de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu