Haber

Fitch’in Türk Bankalarına İlişkin Değerlendirmesi: Goldman Sachs ve Deutsche Bank Faiz Oranlarını Yükseltti

Fitch Ratings, seçim sonrasında yaşanan önemli siyasi değişimin ardından Türk bankaları üzerindeki finansman baskılarının yeniden azaldığını belirtti. Ancak Fitch, son raporunda, yabancı para cinsinden toptan fonlama ve yüksek ve artan kısa vadeli yabancı para borçlanmalarının ciddi riski göz önüne alındığında, finansman risklerinin hala devam ettiğini belirtti.

Goldman Sachs da TCMB’nin faiz kararına ilişkin tahminlerini paylaştı. Deutsche Bank, 2024 yılında ‘Türk tahvili’ varsayımıyla da dikkat çekti.

Fitch: “Türk bankalarının kısa vadeli borçları hâlâ yüksek, yeniden finansman baskıları azaldı.”

Fitch, Türk bankalarının toplam dış borcunun 2023’ün ilk yarısında hafif bir artışla 126 milyar dolara yükseldiğini, kısa vadeli dış borcun da yüksek seviyesini koruduğunu belirtti. Yeni politika bileşiminin etkileri ve süresine ilişkin belirsizlik dikkate alındığında, son dönemdeki uzun vadeli ihraçlardan ikincisinin payının biraz daha yüksek olduğu görülüyor. zayıflamasını beklediklerini ifade etti.

Sektörün toplam döviz likiditesinin azaldığı ancak bankaların kısa vadeli döviz borç ödeme ihtiyacını karşılamaya yeterli olmaya devam ettiği ve ılımlı döviz mevduat çıkışının devam ettiği kaydedildi.

Fitch raporunda şu ifadelere yer verdi:

Döviz mevduatları ve döviz korumalı mevduatlar TCMB düzenlemeleri nedeniyle azalmış olsa da halen oldukça yüksek düzeydedir. Bunlar, bankaların döviz likiditesini test edebilecek, bakanlıkların döviz likiditesine yönelik potansiyel bir çağrıyı temsil ediyor. Büyüklüğü ve lira istikrarına yönelik potansiyel riskler göz önüne alındığında (özellikle döviz talebinin hızla artması ve TCMB’nin döviz rezervlerinin zayıf olması durumunda), döviz korumalı mevduat sisteminin gevşemesinin kademeli olmasını bekliyoruz.

Goldman Sachs Merkez Bankası’nın faiz indirimini açıkladı.

Goldman Sachs, TCMB’nin bu yıl da faiz artırımına devam etmesinin beklendiğini açıklarken, politika faizinin yüzde 40’a yükseleceği öngörüsünde bulundu.

ABD bankası ayrıca Merkez Bankası’nın gelecek yılın 3. çeyreğinden itibaren faiz indirimine başlayabileceği öngörüsünde bulundu.

Goldman Sachs, 2024 yılı görünüm raporunda TCMB’nin bu yıl da faiz artırımlarına devam etmesini beklediklerini belirterek, faiz oranının 2024 sonunda yüzde 40’tan yüzde 25’e düşmesini beklediklerini açıkladı. Enflasyonun bir kez daha artacağını öngördü. 2024 sonuna kadar yüzde 35’e düşecek.

Deutsche Bank, 2023’te kötü performans sergileyen Türk tahvillerinin 2024’te “cazip” olacağını öngördü.

Deutsche Bank, 2024 yılının en iyi yatırımının TL cinsinden tahviller olabileceğini öngörürken, analistler, ‘Yapısal olarak boğa tarafına dönüş için hala birkaç ay daha olduğunu’ belirterek, 200-400 baz puanlık bir fiyatlama aralığının bulunduğunu söyledi. TL tahvillerde.

En az 500 baz puanlık faiz artışının yıl sonuna kadar tahvillerde değer kaybına neden olacağını belirten analistler, “Yüksek enflasyon, TL’de nominal değer kaybının kaçınılmaz olduğu anlamına geliyor ancak bu değer kaybının daha kademeli olmasını bekliyoruz” dedi. gelecek yıl ve sonrasında.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu