Haber

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ‘ödül’ davasında beraat etti: Basına ödül vermek suç değil

ANKARA– Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyelerinin, 2012’de yayınlanan Yeşil Pencere Ekoloji Programcısı Güler Yıldız Burcu’na “Emre Madran Basın Ödülü” verdikleri gerekçesiyle “terör örgütü propagandası” suçundan yargılandığı dava JIN TV, itirazla reddedildi.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 19. Ceza Dairesi, basına ödül vermenin terör propagandası olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, hukuki unsurlar açısından suç bulunmadığını vurguladı.

Mahkeme, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, İdare Meclisi üyeleri Muteber Osmanpaşaoğlu ve Ece Yoltay’ı “terör örgütü propagandası” yaptığı gerekçesiyle 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. kamu hizmetlerinden mahrum bırakılıyor ve oy hakkından mahrum bırakılıyor. Tahliye cezalarını kaldırdı ve beraatlerine karar verdi.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Gazetecilere dünyayı haber yaptıkları için ödül verdiğimiz için siyasi bir kararla bizi susturmak istediler ama başaramadılar. Özgürlük ve yaşam hakkının inanç olmadığı Türkiye’de bir yargılama sırasında alınan bu karar gerçeği ortaya çıkardı. Bedeli ne olursa olsun Cumhuriyetin hakikatini, sermayesini ve değerlerini savunmaya devam edeceğiz. Mahkeme basına ödül vermenin suç olmadığını ortaya koydu. “Bizim işe iade davalarımızda tek şey vicdanın zulmü yenmiş olmasıdır” dedi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu