Haber

Havada bulaşıcı hastalık şüphesi: Uçak, acil iniş yaptı

200’ü aşkın yolcusu bulunan bir United Airlines uçağı, İrlanda’nın başkentindeki Dublin Havalimanı’na beklenmedik bir iniş yaptı. Belçika’nın başkenti Brüksel’den ABD’nin New York kentine gitmek için havalanan ve dün yerel saatle 11.15’te Newark’a inmesi planlanan uçağın, uçaktaki huzur ve düzeni bozan bir yolcu ile ‘tıbbi durumu endişe yaratan bir yolcu’ sebebiyle iniş yapmak durumunda kaldığı ifade edildi.

İngiltere’nin Independent gazetesinin aktardığına göre, Boeing 787 tipi, UA998 sefer sayılı uçak, normalde Manş Denizi, İngiltere’nin güneyi ve İrlanda üzerinden uçuyordu. Kalkıştan 20 dakika kadar sonra, Cork’un güneyinden geçerken, uçak rotasını Dublin’e çevirdi ve dün yerel saatle 12.37’de iniş yaptı. Uçak, aprondaki diğer uçaklardan uzak bir bölgeye alındı, uçağın indiği yere polis ve ambulans ekipleri de gönderildi.

‘HSE PERSONELİNİN VARLIĞI, BULAŞICI HASTALIK ENDİŞESİNE İŞARET EDİYOR’

Havalimanı, sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabından yaptığı açıklamada, ayrı iki olay sonucu uçağın Dublin Havalimanı’na yönlendirildiğini, bunlardan birinin ‘düzeni bozucu bir yolcu’ ilgili olduğunu, diğerinin ise ‘tıbbi sorun şüphesiyle’ bağlantılı olduğunu ifade etti. Uçağın varışı için uygun protokollerin devrede olduğunu belirten havalimanı, ambulans ve sağlık personelinin uçağı karşıladığını bildirdi.

Öte yandan, Independent’a göre, uçağı karşılamak için Sağlık Hizmetleri Yönetimi (HSE) personelinin de gönderilmesi, bulaşıcı bir hastalık vakası olabileceği endişesine işaret ediyor. Verilen bilgiler göre, uçak indikten sonra uçakta sorun çıkardığı iddia edilen yolcu, uçaktan indirildi, diğer yolcular ise uçakta kaldı. Uçak sonra yoluna devam etti.

ÜÇ KİŞİ UÇAKTAN İNDİRİLDİ, UÇAK YOLUNA DEVAM ETTİ

United Airlines havayolu şirketi sözcüsü ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, uçağın düzen bozduğu ileri sürülen bir yolcu sebebiyle Dublin’e indiğini, bundan ayrı bir vakada ise başka bir yolcuda tıbbi bir durumun tespit edildiğini aktardı. Açıklamada, “İrlanda’daki tıbbi personel, inceleme yaptı ve rahatsızlık yaratan yolcu, bir hasta yolcu ve hasta yolcu ile birlikte seyahat eden diğer bir kişinin indirilmesiyle birlikte uçağa yeniden kalkış izni verdi. Uçak, New York/Newark gitmek üzere yeniden kalktı” denildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu