Ekonomi

Karadeniz’de hamsi bolluğu sona erdi

Karadeniz’de av sezonunda hamsi avı bol miktarda bulunurken, son günlerde bu bolluğun izine rastlanmadı.

Trabzon Balık Pazarı’nda tezgahlarda hamsinin yerini büyük miktarlarda istavrit almaya başladı. Dün kilosu 75 TL’den satılan istavrit bugün 60 TL’den satılırken, balıkçılar hamsiden ümidini tamamen kestiklerini belirtti. Balıkçı esnafı Cem Yazıcı, hamsinin artık bittiğini kaydederek, “Hamsi tamamen bitti. İstavrit sezonu yeni başladı diyebiliriz. İstavrit bol, dün fiyatı 75-80 TL idi, bugün 60 TL.” Önümüzdeki günlerde 50 TL’ye düşeceğini tahmin ediyorum.” Bu yıl itibariyle hamsiden umudumuzu kestik. Vatandaşlar bu sezon hamsiyi çok tüketti. Hatta bu sezon 5 kilo hamsiyi 100 TL’ye sattığımız günler bile oldu. Balık çeşitlerimizin fiyatları sarganda 200 TL, palamutta ise 75-100 TL’dir. Ramazan’dan sonra dönem tamamen kapanıyor, “Sezonu bitireceğiz, ardından yaz balıkçılığı başlayacak diyebiliriz. Bu sezon hamsinin tamamlanmasıyla sezon bitti diyebiliriz” diye konuştu.

Balıkçılardan Ahmet Çoğamış, hamsi eksikliğinin işlerini olumsuz etkilediğini kaydederek, “Hamsi sezonu bitmiş gibi görünüyor. Fiyatlarımız istavritte 60 TL, mezgitte ise 100 TL. Yakınız.” sezon sonuna kadar yaz balıkçılığına devam edeceğiz. Tezgahların ana balığı hamsi, hamsi olmadığı için sıkıntı yaşıyoruz.” “dedi.

Balıkçı esnafından Gökmen Aydın, “Hamsi yavaş yavaş tükeniyor. Fiyatlarımız hamsi için 100 TL, istavrit için 60 TL, uskumru için 125 TL, iri istavrit için 125 TL, sargan için 200 TL, istavrit için 150 TL’dir. Tsi balığı 150 TL, somon balığı 150 TL, alabalık 125 TL. Artık sezon sonu geldi.” “Yaklaşıyoruz. Dönem 15 Nisan’da bitiyor” dedi. – TRABZON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu